Kansan Arkisto Arkistonmuodostaja
Suomen vasemmistolaisen työväenliikkeen ja kansalaisjärjestöjen keskusarkisto, joka tallentaa kokoelmiinsa järjestöjen ja yksityishenkilöiden asiakirjallista historiaa.
Marita Jalkanen (toim.): Elämää arkistossa. Kansan Arkisto 60 vuotta (Yhteiskunnallinen arkistosäätiö 2005)
Svinhufvud Pehr Evind Aihe
ammatti/asema:lakitieteiden kanditaatti, filosofian tohtori, kansanedustaja, Tasavallan Presidentti ; Syntymä/kotikunta:Sääksmäki (s), Luumäki (k)
Kerenski Aleksander Aihe
Toimikunnan keräämää muistitietoa. Kuvaus Hyvinkään kunnan tapahtumista vuosina 1917 ja 1918. Helmikuun vallankumous, Svinhufvudin ja Kerenskin käynti Hyvinkäällä. Olosuhteiden heikkeneminen ja punakaartien perustaminen. Kuvaus punaisen vallan ajasta ja Hyvinkään punakaartin taisteluista. Häviö ja valkoisen terrorin aika. Tietoja vankileireillä kuolleista hyvinkääläisistä. Luettelot sodassa, teloituksissa ja vankileireillä kuolleista hyvinkääläisistä punaisista.
Ei tietoja